Kryštof Kolumbus roku 1492 objevil kromě nového kontinentu také zajímavý úkaz, když si jeden z jeho důstojníků, Roderigo de Xeres, všiml indiánů kouřících srolované listy tabáku. Od té doby se rituál kouření doutníků rozšířil do všech částí světa, aby obohatil životní styl milionů lidí, včetně slavných osob, jako byl například Král Edward VII., Winston Churchill, kterého si ostatně nikdo bez doutníku ani nedokáže představit, nebo John F. Kennedy. Doutník se zapsal do dějin i prostřednictvím aféry Billa Clintona.
Většina nejkvalitnějších doutníků pochází historicky z Kuby, konkrétně z kraje Vuelta Abajo. Produkce doutníků „Made in Havana“ v této oblasti však byla poznamenána americkým embargem, díky kterému se začaly prosazovat další karibské oblasti, Jižní Amerika, Afrika a Asie. Mezi největší současné výrobce doutníků patří Honduras, Nikaragua, Dominikánská republika, Jamajka a Spojené státy americké.
Známé osobnosti spojené s doutníky
Sir Winston Churchill – Britský politik, premiér Spojeného království v letech 1940–1945 a 1951–1955, historik, žurnalista, vojevůdce a zákonodárce. V neposlední řadě byl také spisovatel (roku 1953 obdržel Nobelovu cenu za literaturu). Je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století. Zároveň je asi nejznámějším kuřákem doutníků v historii, přestože jich denně vykouřil deset, dožil se devadesátky.
Mark Twain – Vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, významný americký spisovatel, autor románů Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna a mnoha dalších.
Arnold Schwarzenegger – Kulturista, který to postupně dotáhnul až na hvězdu hollywoodského formátu, ale ani to mu nestačilo, a tak nyní působí jako guvernér Kalifornie.
Danny DeVito – Americký herec a filmový producent.
Fidel Castro – Jeden z nejslavnějších revolucionářů. Kdo jiný by měl propagovat doutníky než kubánský vůdce?
Charles Bukowski – Americký spisovatel s velmi osobitým stylem, autor knih Faktótum, Poštovní úřad, Hollywood, Škvár a mnoha dalších románů a sbírek.